Müdür'ün mesajı

Merhaba.

Erciyes Avrasya Kore Araştırma Merkezi (ERAKAM) ana sayfası ziyaretçileri hoş geldiniz.

Erciyes Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı bölümü 2019 yılında Kore Araştırmaları Akademisi’nin desteğiyle üniversite merkezli bir proje başlattı. ERAKAM, üniversite merkezli projenin bir kolu olarak, 2020 yılı Nisan ayında Yüksek Öğretim Kurulunun onayı ile kuruldu. Kore dili başta olmak üzere edebiyat, siyaset, tarih, felsefe, kültür vb. çeşitli alanlardaki çalışmaları kapsayan ERAKAM, alan araştırmalarının birleşimiyle meydana gelen Kore çalışmalarına dair bilgi paylaşımı yapar. Ayrıca Yakın Doğu ve Orta Asya kapsamında yapılacak olan Kore araştırmalarının üssünü oluşturarak Kore Araştırmalarının dünya çapında gelişimine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

ERAKAM, geniş konular ile Orta Asya bilim insanlarının Kore’ye ilişkin araştırmalarının sonuçlarını toplayıp, akademik altyapı temelinde Kore araştırmalarının yayılımını ve artışını geliştirecektir. Kore araştırmalarıyla ilgili çalışmalar başta olmak üzere uzmanından özel seminerler, çalıştaylar, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile kolokyumlar, ulusal ve uluslararası konferanslar düzenleme, araştırmacı ağı oluşturma ve yeni nesil araştırmacıları destekleme konusunda da çaba gösterecektir. Bunun dışında Kore araştırmalarının merkezini oluşturmak için Türkiye ve Orta Asya bölgesine ait Kore araştırma programları arasında sıkı işbirliği yapılması amaçlanmaktadır.

Avrasya Kore Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimiz, şimdiye kadar bu bölgede hiç gidilmemiş Kore araştırmalarının yeni yolunda ilerleme niyetindedir. Bu yolda elbette zorluklar olacaktır ancak ilerleyeceğimiz bu yolun değerli ve anlamlı bir yol olduğu inancını taşımaktayız. Sizlerin ilgisini ve desteğini bekliyoruz.

Teşekkürler.
Saygılarımla

ERAKAM MÜDÜRÜ